Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TMO DUYURUSU - Çeltik Alım İşlemleri

 

Sayın Üyemiz,

T.C.Toprak Mahsülleri Ofisi Genel Müdürlüğü Balıkesir Başmüdürlüğü'nden alınan yazıda; 2023 Dönemi Çeltik Müdahale Alım Fiyatları açıklanmış olup alım uygulamalarına ait temel esaslar ile hububat fiyatlarına ait ayrıntılı bilgiler sunulmaktadır: 

                   ÇELTİK ALIMI GENEL BİLGİLERİ

2023 dönemi TMO çeltik alım fiyatları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

Baldo grubu çeltikler için : 24.000 TL/Ton, (55 randıman)

Cammeo grubu çeltikler için : 23.000 TL/Ton, (58 randıman)

Özgür grubu çeltikler için : 21.000 TL/Ton, (58 randıman)

Osmancık grubu çeltikler için : 20.000 TL/Ton, (60 randıman)

Ronaldo- Vasco grubu çeltikler için : 19.000 TL/Ton, (60 randıman)

Luna grubu çeltikler için : 18.000 TL/Ton, (65 randıman)

Üreticilerimiz, Tarım ve Orman Bakanlığımızca verilen mazot, gübre, sertifikalı tohumluk ve fark ödemesi desteklerinin almaya devam edeceklerdir.

2023 dönemi çeltik alımlarında;

1. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır.

2. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.

3. TMO işyerlerine satılan ürünün borsa tescil ücreti TMO tarafından karşılanacaktır

4. Boşaltma ücreti üreticiden damperli araçlardan 15 TL/Ton, dampersiz araçlardan 21 TL/Ton olarak ve % 1 + KDV hizmet bedeli tahsil edilecektir.

5. TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla randevulu alım sistemine devam edecektir. 6. Randevular internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi başmüdürlüklerimiz, şube müdürlüklerimiz ile ajans amirliklerimize şahsen müracaat edilmesi halinde yine internet sitesi üzerinden verilebilecektir.

7. TMO işyerlerinde Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacaktır.

8. TMO ile protokol imzalayan lisanlı depoculuk şirketleri www.tmo.gov.tr internet adresinde yayınlanmakta olup lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler bu depolar üzerinden ürününü elektronik ürün senedi (ELÜS) olarak TMO’ya satabileceklerdir.

9. Üreticiler, ÇKS'de bulunan kayıtlı üretim yerine göre ürününü verebileceği her bir iş yeri için gün içerisinde en geç saat 14:00'a kadar randevu alabileceklerdir.

10. Üreticiler almış oldukları randevularını iptal etmeden iki kez gelmemeleri durumunda sistemden bir daha randevu alamayacak; daha sonraki tarihler için alınmış olan randevuları da iptal edilecektir.

11. Randevu alan çeltik sahipleri, TMO iş yerlerine günlük randevu miktarının en az % 80'ini teslim etmek zorundadır. TMO iş yerlerine teslim edilen çeltik miktarının randevu alınan miktarın% 80'inden az olması ve bu durumun 3 kez tekrarlanması hâlinde, o çeltik sahibinin randevu alması engellenecek ve ileri tarihler için aldığı randevular iptal edilecektir.

12. Eski yıl mahsulü veya ithal ürünler (ELÜS dâhil) kesinlikle alınmayacaktır. Eski yıl mahsulü veya ithal ürünün Kurumumuza satışının yapıldığı ya da yapılmaya çalışıldığının tespit edilmesi halinde üreticinin Kurumumuza ürün satışı 2 yıl engellenecektir.

Bilgilerinize sunarız,

SAYGILARIMIZLA