Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

BORSA AKREDİTASYON DENETİMİNİ BAŞARIYLA GEÇTİ


                  Karacabey Ticaret Borsası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından belirlenen Akreditasyon Standartları kapsamında Akreditasyon Belge Yenileme Denetimi’ni 9-10 Aralık 2019 tarihleri arasında Borsa Hizmet Binası’nda üstün başarıyla tamamladı.

                 Açılış toplantısına Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan, Meclis Başkanı Mehmet Durmaz, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rafet Sarısakal, Genel Sekreter Özer Yarışlı, Akreditasyon Sorumlusu Mehmet Kaya, İstatistik Memuru Yalçın Tunçkol ve Borsa personeli katıldı. Denetleme; Bağımsız Denetleme Kuruluşu Türk Loydu'nda görevli Denetçi Kerim Dişbudak tarafından gerçekleştirildi.

                  30 Haziran 2005 tarihinden itibaren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nce başarı ile devam ettirilen ‘Oda/Borsa Akreditasyon Sistemi’; Oda/Borsalar arasında kalite bilincinin yerleştirilmesi, Oda/Borsa Sistemi'nin iş dünyası nezdinde saygınlığının ve hizmet türlerinin artırılması, hizmet kalitelerinin iyileştirilmesi, Oda/Borsa Sistemlerinin birbirine yakınlaşmanın sağlanmasını amaçlamaktadır. Bu kapsamda, ‘Oda/Borsa Akreditasyon Sistemi’ projesine 26 Ağustos 2008 tarihinde 6'ncı dönemde müracaat eden Karacabey Ticaret Borsası ilk denetlemesini 2010 yılında başarı ile geçerek ‘Akredite Borsa’ unvanını almıştı. Türkiye'deki 113 Ticaret Borsası arasında ‘Akredite Borsa’ unvanını alan ilk Borsalardan biri olan Karacabey Ticaret Borsası, son olarak 2016 yılında yapılan "Belge Yenileme Denetimi" ile de "Akredite Borsa" unvanını korumuştu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Bağımsız Denetleme Kuruluşu tarafından 3 yılda bir denetlenen ‘Akredite Oda/Borsa’lar, Akreditasyon Standartları'nın gereklerini yerine getirdiği takdirde belgelerini yenilenerek hizmetlerine 5 Yıldızlı Oda/Borsa olarak devam etmektedir. Denetimde Karacabey Ticaret Borsası'nın TOBB Akreditasyon Sistemi standart maddeleri ile ilgili çalışmaları, iyi uygulamaları 13 ana başlık ile 98 kriterde incelendi ve Karacabey Ticaret Borsası'nın denetlemeyi üstün başarıyla geçtiği bildirildi.              

                   Denetleme sonrası açıklama yapan Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan: ‘’ Denetimi üstün başarıyla geçmenin gururunu yaşıyoruz. 2010 yılından beri ‘Akredite Borsa’ unvanına sahip olan Borsamızın önümüzdeki yıllarda da üyelerimize ve bölgemize hizmetleri "5 Yıldızlı Borsa" olarak devam edecektir. Birliğimizin belirlediği kriterlerin hepsini başarıyla yerine getirdik. Hizmet kalitemiz arttıkça üyelerimize ve bölgemize katkımız daha da artacaktır. Öncü ve örnek Borsalardan olma vizyonumuz ile yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam etmektedir. ‘Üreten Karacabey Doyuran Karacabey’ sloganıyla çıktığımız bu yolda sürekli yeni projeler üretmek için mücadele ediyoruz. Bu yolda emeği geçen Meclis ve Yönetim Kurulu’ndaki çalışma arkadaşlarıma, Genel Sekreterimiz Özer Yarışlı’ya, Akreditasyon sorumlumuz Mehmet Kaya’ya, İstatistik Memurumuz Yalçın Tunçkol’a ve tüm Borsa personelimize teşekkür ediyorum.’’ diyerek sözlerini tamamladı.

            Karacabey Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Durmaz ise şu açıklamalarda bulundu: ‘’Borsamız başarılarını sürdürmeye devam ediyor. Bizler de bayrağı daha da yukarılara taşımak için mücadele ediyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Akreditasyon Kurulu’nun belirlediği standartlar hizmet kalitemizi arttırmak için oldukça önemlidir. Yaptığımız her işin Akreditasyon standartları çerçevesinde olması dünyayla entegre olmak için ilk şartlardan birisidir. İşte bu sebeple üyelerimizin, bölgemizin ve ülkemizin gelişimine katkı sağlamak için bu standartları başarıyla ve katlayarak yerine getiriyoruz ve getirmeye de devam edeceğiz. Borsa olarak güzel projelere imza attık ve yeni projelerimizle hizmetlerimize devam edeceğiz. Bu vesileyle tüm çalışma arkadaşlarımı ve Borsa ailemizi tebrik ediyorum.’’ diyerek sözlerini tamamladı. (12.12.2019)