Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

BORSA`DAN EĞİTİME BÜYÜK HİZMET


            Karacabey Ticaret Borsası, ilçemize bir okul daha kazandırıyor. 2018 yılında açılışı yapılan Karacabey Ticaret Borsası Harmanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Tarım Lisesi) ile bölgemizin sosyoekonomik yapısına uygun okul inşa ederek eğitime dev hizmet gerçekleştiren Karacabey Ticaret Borsası, şimdi de depreme dayanıklılığı uygun olmadığı için yıkılan Karacabey Cumhuriyet İlkokulu’nun ek binasının yeniden inşa edilmesini üstlenerek eğitim alanında büyük hizmetlerine devam ediyor.

            Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Bursa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Necdet Sezer, Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin’den oluşan heyet, Karacabey Ticaret Borsası’nı ziyaret ettiler. Düzenlenen toplantıya Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan, Meclis Başkanı Mehmet Durmaz ve Genel Sekreter Özer Yarışlı katılım sağlayarak proje hakkında bilgilendirmede bulundular. İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger toplantı sonrası açıklamalarda bulundu: ‘’Karacabey Ticaret Borsası, büyük bir projeye imza atmıştır. Karacabey, Bursa’nın en güçlü ilçelerinden biri olarak tarımsal üretimi, sanayisi, ekonomisi, doğasıyla ve eğitimdeki başarıları ile ülkemize değer katmaya devam etmekte ve Karacabey Ticaret Borsası gibi güçlü kurumlar ile bu süreç hızlanmaktadır. Karacabey Ticaret Borsası’nın değerli yöneticileri ilçenin merkezinde yer alan ve neredeyse Cumhuriyetimizle yaşıt Cumhuriyet İlkokulu’nun yıkılan ek binalarının yeniden inşası için harekete geçtiler. Eğitime yapılan yatırımlar çok değerlidir ve her zaman güzel olarak hatırlanacaklardır. Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan’ı Meclis Başkanı Mehmet Durmaz’ı ve çalışma arkadaşlarını bu anlamlı proje için tebrik ediyor Karacabey’e hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.’’ dedi. Daha sonra ise Cumhuriyet İlkokulu’nun yıkılan ek binasının yerinde incelemede bulunan heyet, bilgi alarak ziyareti tamamladı. 

            Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan, heyecanlandıran yeni projeyle ilgili basına açıklamalarda bulundu: ‘’Hayallerimizden birini daha gerçekleştirmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyet İlkokulu, ilçemizin sembollerinden biridir. İlçemize ve ülkemize değerli insanlar yetiştirmiştir. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yıl dönümünde böylesine güzel bir müjde vermekten dolayı Borsa camiası adına onur duyuyorum. İki yıl önce Harmanlı Köyü’nde Tarım Lisesi’ni tamamlamıştık. Lisede gerçekleştirilecek uygulamalı eğitimle birlikte tarım şehri Karacabey için kalifiye personel yetiştirmek ve tarıma dayalı gıda sanayisi için alt yapı oluşturmak hedefimizdi. Borsa olarak amacımız ‘Üreten Karacabey Doyuran Karacabey’ olmaktır. Böylesi büyük hedeflere ulaşmak için de eğitimden başlamak gereklidir. Bunun bilincinde hareket ederek projelerimizi geleceğimiz olan çocuklarımıza ve gençlere yönelik gerçekleştiriyoruz. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitimle ilgili çok sevdiğim sözlerini aktarmak istiyorum ‘’Eğitimdir ki; bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüce bir sosyal toplum halinde yaşatır, ya da bir milleti esaret ve sefalete terk eder.’’ İşte bu açıdan bakınca dünyada gelişmiş ülkeleri analiz ettiğimizde eğitime yapılan yatırımlarla ilerlemeler sağlanabiliyor. Bizler de yatırımlarımızı arttırarak eğitime daha fazla katkı yapmayı uygun gördük. Ülkemizde genç nüfus artmakta ve teknolojinin ilerlemesine paralel olarak her şey hızla değişmektedir. Bu dinamik yapıya uyum sağlamak için modern alt yapılara ihtiyacımız vardır. İnşa edeceğimiz çağın gereklerine uygun okul binası ile inşallah bunu başaracağız. 1924 yılında Karacabey’in ilk okulu Cumhuriyet İlkokulu’nun temelleri ilçe halkımızla birlikte atılmış ve 1926 yılında hizmete girerek ilçemize büyük katkılar sağlamıştır. Bizler de Karacabey Ticaret Borsası olarak Cumhuriyetimizin 97. yıl dönümünde Cumhuriyet İlkokulu’nun ek binasını yeniden inşa etmenin onurunu yaşıyoruz. Bu anlamlı proje başta çocuklarımız olmak üzere tüm Karacabey’e armağan olsun.

                   Bu sene Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıl dönümünü kutlayacağımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Tarih boyunca esaret kabul etmeyen ve büyük destanlar yazan Türk milleti, Atatürk’ün liderliğinde 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet’i kurarak daima özgür yaşayacağını tüm dünyaya ilan etmiştir. Cumhuriyetimiz sonsuza dek yaşayacaktır.’’ diyerek sözlerini tamamladı.

               Karacabey Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Durmaz açıklamalarda bulunarak anlamlı proje için şunları söyledi: ''Meclisimiz yoğun çalışmalarına devam ederek hedeflerine ilerlemektedir. Üyelerimize kaliteli hizmet verirken bir yandan da ilçemize ve ülkemize de katkı sağlayacak projeler üretmeye devam ediyoruz. Cumhuriyet İlkokulu, ilçemizin en önemli değerlerinden biridir. Bir süre önce ek binanın yıkılması sonrasında yeniden inşasına talip olduk. Ölümsüz eserlere imza atmak ve ülkemizin daima ileriye gitmesi için böylesine anlamlı bir projeyi gerçekleştirecek olmak hepimizi çok heyecanlandırdı. Eğitime yaptığımız yatırımlar devam edecektir. Gelecek nesiller burada eğitim aldıkça ilçemiz, bölgemiz ve ülkemiz kazanacaktır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi bu müjdeyi vermek bizlere nasip olduğu için çok mutluyuz. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelesi vererek şehit olan gazi olan ve bizlere bu güzel toprakları kazandıran, devlet kuran atalarımızın ruhları şad olsun.'' diye konuştu. (27.10.2020)