Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

BORSA İLE ZİRAAT BANKASI BANKKART BAŞAK PROTOKOLÜ İMZALADI


          Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Ziraat Bankası’yla başlatmış olduğu Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi kapsamında; Karacabey Ticaret Borsası ve Karacabey Ziraat Bankası Şube Müdürlüğü arasında ‘Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansman Protokolü’ imzalandı.

          Protokole, Karacabey Ziraat Bankası Şube Müdürü Umut Avcı ve Sedat Albey, Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan, Meclis Başkanı Mehmet Durmaz, Yönetim Kurulu Üyesi Celali Kavaz ve Genel Sekreter Özer Yarışlı katıldı. 

          Protokol ile açıklamalarda bulunan Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan şunları kaydetti:  ‘’ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Ziraat Bankası Genel Müdürü Sn. Hüseyin Aydın’ın katılımıyla Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansman Projesi Lansmanı yapıldı ve protokole imzalar atıldı. Bizler de Karacabey Ticaret Borsası olarak Karacabey Ziraat Bankası Şube Müdürlüğü ile Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansman Protokolü imzaladık. İmzaladığımız protokol ile üyelerimize, ticari mal alım-satımlarında, güvenli ticaret sistemi ve kolay finansman imkânı getiriyoruz. Böylelikle tedarik zinciri aksamadan sürdürülebilir hale gelecektir. Alıcı ve satıcının güven içinde alışveriş yapmasının önünü açan bu protokol ile üreticiler veya satıcılar, tahsilât ile uğraşmadan, güven içinde mallarını satabileceklerdir. Sattıkları mal bedelini, alacak riski taşımadan, Ziraat Bankası garantisiyle peşin ya da taksitli alacaklar ve böylece nakit akışını öngörülebilir hale getirmiş olacaklardır. Alıcılar da uygun vade ve maliyette finansman temin ederek, tedarik ihtiyaçlarını karşılayacaklardır. 1,5 seneye ulaşan kredi imkânına kavuşup ödemelerini, esnek vadelendirme ile yapıp nakit akışlarını rahatlatacaklardır. Yani kısaca, mal almak gerekince, bu kart ile para olmadan satın alma yapılabilme imkânı sağlanıyor. Satıcı da, bu kimdir diye endişe etmeden malını güvenle satıp, parasını bankadan tahsil edebiliyor. Pandeminin etkilediği böylesine zor bir dönemde üyelerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Karacabey Ziraat Bankası Şube Müdürlüğü’nden bilgi alabilir ve başvurularını yapabilirler.’’ diyerek sözlerini tamamladı.

           Karacabey Ziraat Bankası Şube Müdürü Umut Avcı da imzalanan protokol hakkında bilgilendirmede bulundu: ‘’Karacabey Ticaret Borsası ile imzaladığımız ‘Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansman Protokolü’ Borsa üyelerine hayırlı olsun. Bankamızın bu ürünüyle alıcılar ve satıcılar arasında büyük bir tedarik zinciri kuruluyor. Üye iş yeri ve kurumsal kart altyapımız üzerinden özel fiyatlama ve vade avantajı sunuyoruz. Alıcı ile satıcı kendi aralarındaki ticareti, kartlı ödeme sistemi üzerinden güvenli bir şekilde yapacaklar ve bu sayede iş hacimlerini arttıracaklardır. Alıcı ve satıcı arasında oluşabilecek tahsilât riski ortadan kalkacak, alıcının ürün ve ham maddeye daha hızlı ulaşması sağlanacaktır. Alıcı ve satıcı kendi nakit akışlarına uygun ödeme takvimi oluşturabileceklerdir. Karacabey Ticaret Borsası üyelerini, ayrıntılı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için şubemize bekliyoruz.’’ dedi. (18.12.2020)