Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

BORSA İLE HALKBANKASI PARAF KREDİ KARTI FİNANSMANI PROTOKOLÜ İMZALADI


         Karacabey Ticaret Borsası üyeleri Halkbank Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenli Ticaret Yapacaklar

         Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Halkbank arasında, tedarik zincirlerinde finansman kaynaklı yaşanan aksaklıkları ve tahsilât problemlerini gidermek üzere başlatılan “Paraf Kredi Kartı Tedarik Zinciri Finansmanı Anlaşması’’ imzalandı. Bu kapsamda Karacabey Ticaret Borsası ile Karacabey Halkbankası Şubesi arasında ‘Paraf Kredi Kartı Tedarik Zinciri Finansmanı Protokolü’ imzalandı. İmza törenine Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan ve Genel Sekreter Özer Yarışlı ile Karacabey Halkbankası Şube Müdürü Mustafa Çelik ve Eylem Hacer katılım sağladı.

         Protokol hakkında bilgi veren Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan şunları kaydetti: ‘’Üyelerimizin menfaati için çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin değerli Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve Halkbankası Genel Müdürü Sayın Osman Arslan’ın imzaladığı bu anlaşma ile satıcıya tahsilât güvencesi, alıcıya da 18 aya kadar vade imkânıyla ödeme esnekliği sunacaktır.? Halkbank Paraf ticari kredi kartı sayesinde esnafın vadeli mal alım satımı, bankalardan kredi çekerken ve çek senet gibi işlemlerinde yaşadığı problemler sona erecektir. Bu aslında kazan-kazan anlayışının bir örneğidir, yine bu kart ile üyelerimize başka indirim ve avantajlı kampanyalar da sağlayacaktır. Yani kısaca, mal almak gerekince bu kartla para ödemeden satın alma yapılabilecektir. Satıcı da bu kimdir diye endişe etmeden, malını güvenle satıp, parasını bankadan tahsil etme imkânına sahip olacaktır. Böylece hem alıcı hem de satıcı, nakit akışlarını rahatlatacaktır. Tüm dünyanın zorlu bir süreçten geçtiğini hepimiz görüyoruz. Böylesi bir dönemde Birliğimizin Halkbankası ile imzaladığı bu anlaşma ülkemize ve tüm üyelerimize hayırlı olsun. Üyelerimiz Karacabey Halkbankası Şube Müdürlüğü’nden daha ayrıntılı bilgi alabilir ve başvurularını yapabilirler’’ dedi.

           Karacabey Halkbankası Şube Müdürü Mustafa Çelik de imzalanan protokolün avantajlarını anlattı: ‘’ Karacabey Ticaret Borsası ile imzaladığımız protokol, Borsa üyelerine hayırlı olsun. Bu anlaşma ile satıcı firmalar; peşin, taksitli veya vadeli mal, hizmet satışı ve müşterilerin nakit döngülerine göre 4 farklı modelde çoklu vadede POS imkanıyla satış yapma fırsatı elde edeceklerdir. Para transferi, çek, senet, teminat mektubu yerine Paraf Ticari Kredi Kartları ile tahsilâtın yapılması sayesinde operasyonel risk ve finansman maliyetleri ortadan kalkacaktır. Sadece satıcı firma özelinde kullanılabilecek özel Paraf Ticari Kredi Kartı limiti sayesinde satıcı firmaların tahsilâtları güvence altına alınacak ve gerektiğinde kapalı devre çalışan, sadece üye iş yerinde geçerli limit tanımı ile müşteri sadakati sağlanacaktır. POS satışlarından oluşan tutarların teminat olarak kabul edilmesiyle daha uygun maliyetli kredi imkânının yanı sıra muhasebe ve kayıt kolaylığı tanınacaktır. Alıcı firmalar ise finansmana kolay erişim imkânı sağlarken, maliyetsiz, vadeli mal alma fırsatı elde edecektir. Mal, hizmet alımlarında 540 güne varan taksit, vade ya da esnek vade imkânının yanı sıra kredi, çek, senet, teminat mektubu yerine Paraf Ticari Kredi Kartları ile kolay ve uygun maliyetli ticaret imkânı sağlanacak, nakit taşıma riski gibi operasyonel riskler ortadan kalkacaktır. Alıcılar, mal alım ve ödeme kayıtlarını düzenli olarak takip etme, muhasebeleştirme kolaylığı etme imkânına sahip olacaktır. Daha fazla bilgi almak ve başvuru yapmak isteyen Karacabey Ticaret Borsası üyelerini şubemize bekliyoruz.’’ diyerek sözlerini tamamladı. (06.01.2021)