Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

BORSAMIZ KARACABEY`E BİR OKUL DAHA KAZANDIRIYOR


            Karacabey Ticaret Borsası, 2018 yılında açılışı yapılan Karacabey Ticaret Borsası Harmanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Tarım Lisesi) ile bölgemizin sosyoekonomik yapısına uygun okul inşa ederek eğitime dev hizmet gerçekleştirmişti. 2020 yılı içinde depreme dayanıklılığı uygun olmadığı için yıkılan Karacabey Cumhuriyet İlkokulu’nun yeniden inşa edilmesini üstlenen Karacabey Ticaret Borsası, eğitim alanında büyük hizmetlerine devam edeceğini bir kez daha göstermiş oldu.

           İnşaat çalışmalarının başlaması için Karacabey Ticaret Borsası İnşaat Komisyonu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya İnşaat Komisyonu Üyeleri; Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan, Meclis Başkanı Mehmet Durmaz, Yönetim Kurulu Üyesi Mutlu Demir, Meclis Üyesi Murat Efe, Meclis Üyesi İsmail Kaya ve Genel Sekreter Özer Yarışlı katılım sağladı.

             Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan, yeni projeyle ilgili basına açıklamalarda bulundu: ‘’Karacabey Ticaret Borsası İnşaat Komisyonu toplantımızı gerçekleştirdik. Yakın zamanda Cumhuriyet İlkokulu inşaatına başlayacağız. Cumhuriyet İlkokulu, ilçemizin sembollerinden biridir. İlçemize ve ülkemize değerli insanlar kazandırmıştır. Öğrencilerimizi tekrardan okuluna kavuşturmak için planlı bir şekilde süreci devam ettirip inşaatı tamamlamayı ve eğitim öğretime kazandırmayı hedefliyoruz. Pandemi boyunca okullarına gidemeyen öğrencilerimizin yeni ve modern binalarında eğitim görmeleri ve okul açılınca anne-babaların, çocukların yüzlerindeki mutluluğu görmek bizim en büyük sevinç kaynağımız olacaktır. Borsa olarak 2018 yılında da Harmanlı Köyü’nde Tarım Lisesi’ni tamamlamıştık. Lisede gerçekleştirilecek uygulamalı eğitimle birlikte tarım şehri Karacabey için kalifiye personel yetiştirmek ve tarıma dayalı gıda sanayisi için alt yapı oluşturmak hedefimizdi. Her geçen yıl bu hedefin gerçekleştiğini görmek bizi gururlandırıyor. Amacımız ‘Üreten Karacabey Doyuran Karacabey’ olmaktır. Böylesi büyük hedeflere ulaşmak için de eğitimden başlamak gerektiğinin bilincinde hareket ederek projelerimizi, geleceğimiz olan çocuklarımıza ve gençlere yönelik gerçekleştiriyoruz. Sizlere Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitimle ilgili çok sevdiğim sözlerini aktarmak istiyorum: ‘’Eğitimdir ki; bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüce bir sosyal toplum halinde yaşatır, ya da bir milleti esaret ve sefalete terk eder.’’ İşte bu vizyon çerçevesinde araştırmalar yaptığımızda, dünyada gelişmiş ülkelerin eğitime yaptığı yatırımlar artıyor. Ülkemizde genç nüfus artmakta ve teknoloji ilerledikçe gençlerimiz ve çocuklarımız teknolojik altyapıya uygun okullara ihtiyaç duymaktadır. Bu dinamik yapıya uyum sağlamak için modern alt yapılara ihtiyacımız vardır. Karacabey Ticaret Borsası olarak biz de yatırımlarımızı eğitim sektörüne yaparak ülkemizin ve şehrimizin gelişim sürecine daha fazla katkı yapma kararı aldık. İnşa edeceğimiz okul binası çağın gereklerine uygun olacaktır. İlçemizin sembollerinden biri olan ve 1924 yılında Karacabey’in ilk okulu olarak inşa edilen Cumhuriyet İlkokulu’nun temelleri ilçe halkımızla birlikte atılmış ve 1926 yılında hizmete girerek memleketimize büyük katkılar sağlamıştır. Ölümsüz bir eser bırakacak olmaktan kıvanç duyuyoruz. Karacabey Ticaret Borsası olarak yeni projemizi başta çocuklarımız olmak üzere tüm Karacabey’e armağan ediyoruz.’’ dedi.

               Karacabey Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Durmaz da açıklamalarda bulundu: ‘’Meclisimiz yoğun çalışmalarına devam ederek hedeflerine ilerlemektedir. Üyelerimize kaliteli hizmet verirken bir yandan da ilçemize ve ülkemize de katkı sağlayacak projeler üretmeye devam ediyoruz. Cumhuriyet İlkokulu, ilçemizin sembollerinden biridir. Bir süre önce yıkılması sonrasında yeniden inşasına talip olduk. Geçtiğimiz aylarda Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Bursa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Necdet Sezer, Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin’den oluşan heyet yıkılan binanın yerinde incelemelerde bulunmuştu. Bugün toplanan komisyon ile güzel memleketimize büyük bir eser daha kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Eğitime yaptığımız yatırımlar devam edecektir ve gelecek nesiller burada eğitim aldıkça ilçemiz, bölgemiz ve ülkemiz kazanacaktır. Hepimiz için geleceğimiz için hayırlı uğurlu olsun.’’ diyerek sözlerini tamamladı. (22.01.2021)