Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

BORSA EĞİTİM YARDIMLARINI SÜRDÜRÜYOR


Karacabey Ticaret Borsası, Karacabey Kaymakamlığı bünyesinde ve Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen ‘’Mutlu Kitaplar Projesi’’ kapsamında ilçe okul kütüphanelerinde değerlendirilmek üzere 500 adet kitap desteğinde bulundu.

               Karacabey Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, Karacabey Ticaret Borsası Meclis Başkan Yardımcısı Ali İhsan Aydın ve Genel Sekreter Özer Yarışlı’nın katıldığı törende Milli Eğitim Bakanlığı’nca onaylı 100 Temel Eser ve çeşitli kitaplar teslim edildi.

               Karacabey Ticaret Borsası Meclis Başkan Yardımcısı Ali İhsan Aydın, tören hakkında açıklamalarda bulundu: ‘’Borsamız eğitim alanında önemli işler yapmaya devam etmektedir. Kaymakamımızın huzurunda Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edilmek üzere kitap alımı gerçekleştirdik. Bu proje sayesinde çocuklarımız okul kütüphanelerinde daha fazla kitaba erişim sağlayacaklar ve bu da onların gelişimine katkı sağlayacaktır. Okuyan toplumlar daima bir adım öndedir. Biz de bu bilinçle böylesi faydalı projelerde yer alarak çocuklarımızın kitap okumasına destek olmak istedik. Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ve memleketimize hayırlı olsun.’’

               Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan, proje için şu sözleri söyledi: ‘’Kitap okuyan ve kütüphane kültürüne sahip toplumlar, tarih boyunca ilerleme kaydetmişlerdir. Günümüzde dünyanın en gelişmiş ülkelerinin kitap okuma oranları diğer ülkelere göre oldukça yüksektir. Böylesi gelişmenin en büyük sebeplerinden biri okullara, kütüphanelere ve okumaya verilen önemdir. Geleceğin mimarı çocuklarımızın eğitim hayatları boyunca bol bol kitap okuması ve araştırma kültürü edinmesi gelişimleri açısından en kritik süreçlerden birisidir. Okul kütüphanelerinde kitap okuma alışkanlığını kazanan çocuklarımız, evlerinde de bu güzel alışkanlıklarını devam ettireceklerdir. Kendini geliştirmiş bireyler de gelişmiş toplumun mimarı olarak ülkelerini daha ilerilere taşıyacaklardır. Borsamız, gelişmiş toplumların eğitime verdikleri önemi ve bu alanda yapılan yatırımları analiz ederek bölge ve ülke ekonomisine nasıl katkı sağlayacağını belirlemiş ve hedefler koymuş bir kurumdur. Karacabey’in gelişimi için önemli projelerde yer alarak ve bizzat Borsa olarak proje üreterek yarının büyükleri çocuklarımıza önemli destekler vermektedir. Her yıl kış ayları öncesinde ilçemizdeki ihtiyaç sahibi öğrencilerimize mont ve bot yardımı da yapmaya devam etmekteyiz. Bir başka hayalimiz olan ve memleketimize kazandırdığımız Tarım Lisesi’nin ardından bu yıl da Karacabey Ticaret Borsası Cumhuriyet İlkokulu’nun açılışını yaparak hedeflerimizden birini daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşayacağız. Bundan sonra da eğitim alanında yapılabilecek projelerde kanunlar ve imkânlar ölçüsünde yer almaya devam edeceğiz. Bu güzel proje için Sayın Kaymakamımız Tahsin Kurtbeyoğlu’na, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Emin Dingin’e ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım.‘’

              Karacabey Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Durmaz da: ‘’Borsamız, eğitim yardımlarına devam etmektedir. Kütüphanelerde kitap sayısının daha da artmasına vesile olan ‘Mutlu Kitaplar Projesi’nde emeği geçen herkese Borsamız ve ilçemiz adına tebriklerimi iletiyorum. Borsa olarak 2018 yılında ilçemiz Harmanlı köyünde Karacabey Ticaret Borsası Harmanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni diğer adıyla Tarım Lisesi’ni açarak ilçemizin adına yakışır bir okul kazandırmıştık. Tarım memleketi Karacabey’in tarım, gıda ve hayvancılık alanlarında kalifiye personel eksikliğini gidermek amacıyla kurulan Tarım Lisesi, bölge ve ülke ekonomisi için önem arz etmektedir. Tarım Lisesi’nden mezun olacak çocuklarımız, üniversitelerde ilgili programlarda eğitim hayatlarına devam edeceklerdir. Lisemiz, uzun yıllar boyunca yeni mezunlar vererek hem Karacabey’in gücüne güç katacak hem de ülkemizin ekonomik olarak daha iyi seviyelere çıkmasına katkı sağlayacaklardır. Bir diğer projemiz ise ilçemizin ‘ilk okulu’ olması ile sembolleşen Cumhuriyet İlkokulu’nun yeniden inşa edilmesidir. 2021 yılı Eylül ayında temel atma törenini gerçekleştirdiğimiz Karacabey Ticaret Borsası Cumhuriyet İlkokulu tamamlandığında geçmişte olduğu gibi gelecekte de başarılı insanların yetişmesine katkı sağlayacaktır. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılına yetişmesini hedeflediğimiz ve çağımıza uygun fiziki alt yapı ve teknolojik donanımla açılışını yapacağımız olan okulumuz, uzun yıllar memleketimizin ve ülkemizin hizmetinde olacaktır.’’ dedi.

                 Karacabey Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu açıklamasında: ‘’Karacabey Ticaret Borsası’na ‘Mutlu Kitaplar Projesi’ne katılıp kitap desteğinde bulunduğu için teşekkür ederim. Eğitim alanında yapılan projeler, geleceğimiz olan çocuklarımıza önemli katkılar sağlayacaktır.’’ dedi. (17.03.2022)