Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

BORSA`NIN İFTARINDA ``ÜRETEN KARACABEY DOYURAN KARACABEY`` VURGUSU


Karacabey Ticaret Borsası’nın önceki akşam düzenlediği iftar programı büyük ilgi gördü. İş, siyaset, spor, sivil toplum ve eğitim camiasını bir araya getiren iftarda konuşan KTB Başkanı Murad Bertan, “Üreten Karacabey Doyuran Karacabey” vurgusu yaparak birlik beraberlik mesajları verdi. Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı ise, Karacabeyli olmaktan her zaman onur duyduğunu belirterek, Karacabey’in potansiyeli gereği özellikle tarımsal sanayide Türkiye’nin öncüsü olması gerektiğini söyledi.

Asalar Borsa Lokantası’nda gerçekleştirilen iftar programına; Karacabey Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Sadullah Gümüş, Bursa Ticaret Borsası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Karacabeyli İşinsanı Özer Matlı, siyasiler, sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri, eğitim camiası ile Bursa ve Karacabey’in işinsanları katıldı.

Oldukça ilgi gören iftar programının açılışında konuşan Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan, her geçen gün üreterek büyüyen Karacabey’in Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olduğuna dikkat çekti. Borsa olarak üyelerine ve Karacabey’e hizmet etmenin öncelikleri olduğunu vurgulayan Bertan, şunları kaydetti:

“Son iki yıldır hayatımızın her alanını etkileyen pandemi döneminde birbirimizden ayrı kaldık, aynı masalara oturamadık. Bu süreçte “her şeyin başı sağlıktır” sözünün önemini anladık. Covid-19’un ekonomiye etkisi doğrudan hissedildi. Biz de Borsa olarak üyelerimizin yaşadığı sıkıntıları gerekli mercilere ilettik ve çözüm arayışına girdik. Sayın Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun önderliğinde TOBB tarafından üyelere önemli destekler sağlandı. Devletimiz üreticilerimize, kobilerimize ve sanayicilerimize destekler ve kolaylıklar sağladı. Biz güçlü bir milletiz ve çok şükür bunu da atlattık. Hastalıktan dolayı hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, hala tedavi gören hastalarımıza şifalar diliyorum.

Dört bir yanı güzelliklerle dolu ilçemizi daha da güzel hale getirmek için mücadele ediyoruz. ‘Üreten Karacabey, Doyuran Karacabey’ hedefiyle çıktığımız bu yolda tarım şehri Karacabey’imize 2018 yılında ‘Tarım Lisesi’ kazandırarak bir hayalimizi gerçekleştirmiştik. Şimdi de ilçemizin sembollerinden tarihi binasıyla neredeyse Cumhuriyet’imizle yaşıt olan Cumhuriyet İlkokulu’nu inşa etmenin gururunu yaşıyoruz.

Yine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından belirlenen Akreditasyon Standartları kapsamında Akreditasyon Belge Yenileme Denetimi’ni de üstün başarıyla tamamladık. Farklı kurumlar tarafından denetlenerek de hizmet kalitemiz sınanmakta ve hepsinden alnımızın akıyla çıkmaktayız. Karacabey Ticaret Borsası, ‘5 Yıldızlı Borsa’lardan biridir. Bu sebeple, başarılı çalışmalarından dolayı emeği geçen borsamız yönetimini, meclisini, personelini tebrik ediyorum.

Borsa olarak tüm paydaşlarımızla sürekli iletişim halinde olmayı göreve geldiğimiz ilk günden itibaren önemsedik. Resmi makamlar, sivil toplum örgütleri ve üyelerimizle karşılıklı ziyaretler yaparak sorunlar ve çözümler hakkında istişarelerde bulunmaya devam ettik. Karacabey, büyüyen ve ekonomik olarak atakta olan ilçemizdir. Dünya nüfusu arttıkça tarım, hayvancılık ve gıda sektörleri daha da gelişecek. Karacabey ise, verimli arazilerin olduğu ve hayvancılık sektörünün geliştiği, gıda sanayinin kritik noktalarından biri haline gelmiştir. Bizlere düşen görev de bu gelişmeler ışığında, üyelerimizin gelişimine katkı sağlamak ve büyümeleri için gerekli hamleleri yapmaktır. Her zaman üyelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Unutmayalım ki güçlü firmaların sayısı arttıkça Karacabey’in gelişimi ve istihdamı artacaktır.” diye konuştu.

Karacabeyli olmaktan her daim onur duyduğunu belirten Bursa Ticaret Borsası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Karacabeyli İşinsanı Özer Matlı, Karacabey’in potansiyeli gereği özellikle tarıma dayalı sanayide Türkiye’nin öncüsü olması gerektiğini vurguladı. Matlı, “Bursa’mız otomotiv ve tekstil sanayisinin yanı sıra, tarımsal markaları ile büyük bir tarım şehridir. Bu noktada Karacabey de tarıma dayalı sanayinin önemli merkezlerinden biridir. Karacabey ayrıca tarımsal markaların kuvvetli olduğu bir şehir. İşte böyle bir potansiyele sahip olan Karacabey’in tarımsal sanayide de ülkenin öncüsü olması gerekir. Tarımda güvenli gıda işleyen ve güvenli gıda satan işletmeleri ile perakende zincirleri oluşturarak marka şehir yaratmamız gerekiyor. Bunu yapabilmek için çevre kirliliği, hava kirliliği ve arıtmalarımız ile ilgili konulara dikkat etmeliyiz. Tarım ve sanayi önemli ancak hep birlikte bu konular hakkında da projeler üretmeliyiz.” dedi. (15.04.2022)