Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

BAŞKAN MURAD BERTAN ÜYELERİNİN YAŞADIĞI FİNANSMANA ERİŞİM ZORLUĞUNU AKTARDI


Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kuleler Konferans Salonu'nda düzenlenen Finansmana Erişim İstişare Toplantısı’na katılım sağladı. Toplantı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ve Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih'in katılımıyla gerçekleşti.

 

            Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan toplantı sonrası açıklamalarda bulundu: ‘’Ankara’da katıldığım toplantı oldukça verimli geçti. Üyelerimizin yaşadığı finansmana erişim sıkıntılarını kamu bankalarımızın değerli genel müdürlerine birebir iletme şansım oldu. Finansmana erişimin zorlaştığı bugünlerde sanayicilerimiz yatırımlarını maalesef yavaşlattı ve bu süreçte özel bankalar faizlerini yükseltti. Tarıma dayalı ekonomisi olan memleketimiz Karacabey’de sıkıntılar giderek artmaktadır. Üyelerimiz tarım, hayvancılık ve gıda sektöründe olduğu için doğrudan bu sorundan etkilenmektedir. Borsa olarak görevimiz, üyelerimizin iş hacminin büyümesini sağlamak, yeni pazarlara açılmalarına vesile olmak ve yaşadıkları sorunları çözüme kavuşturmaktır. İlgili mercilerle görüşme yapıp üyelerimizin sorunlarını çözüme kavuşturmak için mücadele ediyoruz.

 

              Açıklamalarına devam eden Başkan Bertan, Birliğimiz merkezinde düzenlenen Finansmana Erişim İstişare Toplantısı’nda Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, hepimizin ülkemiz için fedakârca çalışması gerektiğini, ekonomik büyümenin devam edebilmesi için firmaların uygun koşullarla finansmana erişimlerinin sağlanmasının önem arz ettiğini, son dönemde bu durumun zorlaştığını vurguladı. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin yaşadıkları sıkıntıları dile getiren Başkanımız, kredi faizlerindeki yükselişin yanı sıra kredi limitlerinin yetersiz kaldığı ve kullanımda yaşanan sıkıntıları aktardı. Kovid-19 salgını döneminde kamu bankalarının reel sektör açısından ne kadar önemli ve değerli olduklarını gördüklerini ifade eden Başkanımız 3 kamu bankasının da en sıkıntılı süreçlerde firmaların yanında durduğunu, ayakta kalmaları için destek verdiğini anlattı. Tüm bankalardan da aynı özveriyi beklediklerini belirtti. 

        

              Bizler de Karacabey Ticaret Borsası olarak geçmiş yıllarda uygulanan KGF Kredileri’nin tekrardan yaşanan sıkıntılara çözüm olacağına inanıyoruz. Kredi kullanılırken geçmişte yapılan hatalar vardı. KGF kredisi kullanan kişinin otomotiv ve konut yatırımı yapmaması ya da bu krediyle döviz almaması gerekiyordu. KGF kredilerinin gerçek anlamda ihtiyaç sahibi iş insanlarına ulaşması gerektiği kanaatindeyiz. Özellikle bizi ilgilendiren tarım sektöründe girdi maliyetleri maalesef çok yükseldi. Çiftçilerimiz ekim alanlarını daraltıyor ya da masrafsız ürünler üretmeye çalışıyor. Buğday, çavdar, arpa, mısır gibi ürünler yerine katma değeri daha yüksek ürünler üretmemiz ülkemizin, bölgemizin çıkarına olacaktır. Tarımda fazlasıyla destekler yapıldı. Bunları olumlu karşılıyoruz. Ancak tarıma dayalı sanayide firmalara Ar-Ge desteği verilmesi gerektiği görüşündeyiz. Depolama alanları için de teşvikler bekliyoruz. Devletimizin özellikle lisanslı depo sayısını artırmaya yönelik adımlar atması gerekmektedir.

 

              Üyelerimiz, bu zorlu günleri atlatacaktır ama bunun için özellikle bankaların finansmana erişimi kolaylaştırması gerekir. Sorunlar çözüldükçe üretim, yatırım ve istihdam yeniden hızlanacaktır. Devletimiz açıkladığı teşviklerle, çatı kuruluşumuz olan Birliğimiz yoğun çalışmalarıyla ve Borsamız sorunları çözüme kavuşturmada yaptığı girişimlerle daima çiftçimizin ve sanayicimizin yanında olmaya devam edecektir. Biz güçlü ve büyük bir ülkeyiz. Zor zamanları hep birlikte atlattık ve bundan sonra da atlatmaya devam edeceğiz.’’ diyerek sözlerini tamamladı. (11.08.2022)