Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

BORSANIN HİZMET KALİTESİ TESCİLLİ


Karacabey Ticaret Borsası, hizmet kalitesini arttırmak ve sürekli iyileştirmeyi sağlamak amacıyla TS EN ISO 9001:2015 Gözetim Tetkiki’ni 10 Ocak 2023 tarihinde Borsa hizmet binasında gerçekleştirdi. Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Bursa İl Koordinatörlüğü Baş Tetkik Görevlisi Mustafa Ekin ve Tetkik Görevlisi Ayşenur Aksakal tarafından gerçekleştirilen tetkike; Meclis Başkanı Mehmet Durmaz, Genel Sekreter Özer Yarışlı, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Mehmet Kaya, İstatistik Memuru Yalçın Tunçkol ve tüm personel katıldı.

              Açılış toplantısıyla başlayan Gözetim Tetkiki, gün boyu hizmet birimlerinde yapılan incelemelerle devam etti. Genel Sekreterlik, Tescil, Laboratuvar, İletişim, Muhasebe ve Kalite birimlerinde dokümanların ve kayıtların güncellenmesi; örnekleme metoduyla incelendi. İlgili alanlardaki çalışmaların ve şartların denetlenmesi şeklinde gerçekleşen tetkik kapsamında; Borsada yürütülen faaliyetlerin ve çalışmaların TS EN ISO 9001:2015 standartlarına, dokümantasyon ve uygulama açısından uygunluğu kontrol edildi.

            TSE Baş Tetkik Görevlisi Mustafa Ekin; Karacabey Ticaret Borsası’nın ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Standartları kapsamında yürütmekte olduğu faaliyetler ile süreç iyileştirme ve geliştirme yönündeki başarılı çalışmalarının ve sisteminin kurallara uygun şekilde işlediğinin tespit edildiğini ifade etti. Özverili çalışmaları için Yönetim Kurulu, Meclis Kurulu ve Personele teşekkür ederek tetkiki tamamladı.

            Denetim sonucu açıklama yapan Meclis Başkanı Mehmet Durmaz: ‘’Borsamız her yıl TSE tarafından yapılan denetimlerde verdiği hizmet kalitesini kanıtlamaktadır. Uzun yıllardır Kalite Yönetim Sistemi’nin uygulandığı borsamızda birimlerimiz tarafından yapılan çalışmalarla başarımızı tescillemekteyiz. Dünyada kabul görmüş standartları uygulamak, kurumların hizmet kalitesi için elzemdir ve borsamız da kalite belgesine sahip bir kurum olarak üyelerine verdiği hizmeti sınamakta ve sürekliliği sağlamaktadır. Üyelerimizin yanı sıra müstahsillerimiz ve bölge halkımızın da borsamızın hizmetlerinden memnun kalması için gerekli düzenlemeleri, çalışmaları yöneticilerimiz ve personelimiz titizlikle yürütmektedir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından belirlenen Akreditasyon Standartları kapsamında ‘Akredite Borsa’ olarak hizmet kalitemizi üst basamaklara taşımaya devam ediyoruz. Böylelikle farklı kurumlar tarafından denetlenerek Kalite ve Akreditasyon sistemimizi sağlıklı şekilde sürdürüp paydaşlarımıza kaliteli hizmet vermeyi görev biliyoruz.‘’ dedi.

              Tetkikle ilgili açıklama yapan Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan: ‘’Borsamız her yıl gelişimini sürdürerek hizmet kalitesini arttırmaya devam ediyor. Bizler de Türkiye’nin sayılı borsalarından biri olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. ‘Üreten Karacabey, Doyuran Karacabey’ sloganıyla çıktığımız yolda, verdiğimiz kaliteli hizmetin tescillendiğini bir kez daha görmek bizleri mutlu etti. Geçtiğimiz yıllarda da, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından belirlenen Akreditasyon Standartları kapsamında Akreditasyon Belge Yenileme Denetimi’ni de üstün başarıyla tamamladık. Farklı kurumlar tarafından denetlenerek de hizmet kalitemiz sınanmakta ve her seferinde borsamızın kalitesini tescillemekteyiz. Başarılı çalışmalarından dolayı emeği geçen borsamız yönetimini, meclisini, personelini tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.’’ diyerek konuşmasını tamamladı.

               Karacabey Ticaret Borsası Genel Sekreter Özer Yarışlı ise yaptığı açıklamada şunlara değindi: ‘’Dünya standartlarında hizmet vermenin yolu, Kalite Yönetim Sistemi kurarak her yıl hizmet kalitesini arttırmaktan geçer. Dünya hızlı bir değişim içinde ve buna uyum sağlamak önceliklerimizdendir. Üyelerimize verdiğimiz hizmetin kalitesinden sorumlu olduğumuz için sürekli iyileştirme ve güncellemeyi esas alıyoruz. Tüm mesai arkadaşlarımızla birlikte yoğun tempoda çalışarak borsamızın değerini koruyor ve yükseltmeye devam ediyoruz.’’ dedi. (11.01.2023)