Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

HUBUBAT PANELİ KARACABEY`DE DÜZENLENECEK


Ulusal Hububat Konseyi ve Karacabey Ticaret Borsası işbirliği ile 28 Ocak 2023 Cumartesi günü saat 09.30’da Karacabey Ticaret Borsası’nda ‘’2022 Yılı Hububat Değerlendirme Paneli’’ yapılacağı bilgisini veren Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan, TMO Genel Müdürlüğü, sektör paydaşları ve akademisyenler ile birlikte Borsanın ev sahipliğinde yapılacak Panel’e borsa üyelerini, çiftçileri ve ilçe halkını davet etti.

          Açıklamalarda bulunan Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan şunlara değindi: ‘’Üreten Karacabey Doyuran Karacabey’ diyerek çıktığımız yolda yıllardır üyelerimize, ilçemize ve ülkemize hizmet vermeye devam ediyoruz. Yaptığımız eserlerle ve gelecekteki projelerimizle gece gündüz demeden çalışıp güzel işlere imza atıyoruz. Ulusal Hububat Konseyi, TMO Genel Müdürlüğü, sektör paydaşları ve akademisyenler ile birlikte önemli bir panel gerçekleştireceğiz. Tarım memleketi Karacabey’imizin müstahsiline, tüccarına ve sanayicisine hitap eden bir panel olacak. ‘2022 Yılı Hububat Değerlendirme Paneli’nde ilçemiz ekonomisini doğrudan ilgilendiren konularda bilgilendirmede bulunacak çok değerli isimler konuşmalar yapacaktır: Toprak Mahsülleri Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal: TMO Hububat Politikaları, Lisanslı Depoculuk ve Ürün İhtisas Borsacılığı konularında; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Borsalar Konsey Başkanı ve Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik: Borsaların Lisanslı Depoculuk Sistemi ve Yetkili Sınıflandırıcılıktaki Rolü konularında; Ulusal Hububat Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Taşpınar: UHK Faaliyetleri, Hububat Üretimde Yaşanan Gelişmeler ve Gelecek Öngörüleri konularında; Karacabey Ticaret Borsası Meclis Üyesi ve S.S. Harmanlı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya: Karacabey’de Hububat Tarımı konularında; Ulusal Hububat Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bayram Sade: Tahıl Mutabakatı, TMO Alım Politikalarının Yansımaları Konularında; Ulusal Hububat Konseyi Araştırma ve Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu: 2022 Hasat Değerlendirmesi, Mevcut Ekiliş ve Bitki Gelişimi konularında bilgilendirmede bulunacaklardır.’’

            Karacabey Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Durmaz ise şunlara değindi: ‘’Her zaman istişare kültürüne, eğitimin önemine ve paydaşlarımızla yapılabilecek ortak projelere vurguda bulunduk. Bölgemiz için önem arz eden hububat, ekonomik katkısıyla yıllardır memleketimizdeki önemini korumuştur. Başta buğday, mısır, arpa olmak üzere hububat grubuna dahil ürünlerden birim alanda alınan verim, teknoloji geliştikçe artmaktadır. Alınan eğitimlerin de üreticilerimize faydası göz ardı edilemez. Planlı ve bilinçli yapılan üretimin tarım sektörüne ciddi katkısı olduğuna inanıyoruz. Borsamız yıllardır eğitimler düzenleyerek bu sürece katkı sağlamıştır. Bu kapsamda önemli bir Panel’e ev sahipliği yapacağız. Kurulduğu günden beri müstahsil, tüccar ve sanayicinin hizmetinde olan Borsamız, bundan sonra da hizmetlerine devam edecektir. 28 Ocak Cumartesi günü Borsamız ve Ulusal Hububat Konseyi iş birliğinde düzenlenecek ‘2022 Yılı Hububat Değerlendirme Paneli’ önemli isimlerin katılımıyla gerçekleşecektir. TMO Genel Müdürlüğü, sektör paydaşları ve akademisyenler ile birlikte Borsamızın ev sahipliğinde yapılacak Panel’e üyelerimizi, çiftçilerimizi ve ilçe halkımızı bekliyoruz.’’ (24.01.2023)