Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

YÖREX Fuarı`na Karacabey Çıkarması


Karacabey Ticaret Borsası ile Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklaşa stant açtığı 12. YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı; Antalya’da 2- 5 Kasım 2023 tarihleri arasında düzenlendi. Fuara; Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan, Meclis Başkanı Mehmet Durmaz, Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Üstündağ ve Karacabey Ticaret Borsası ile Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri katılım sağladı.

            YÖREX fuarının açılışı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Hulusi Şahin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammed Zeki Durak, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Bahar’ın da katılımlarıyla gerçekleştirildi.

            Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Yöresel Ürünler Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, fuarın 11 yılda 4 bine yakın katılımcıya ve 2 milyona yakın ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, “YÖREX, aynı zamanda ülkemizde coğrafi işaret ekosisteminin gelişmesine de önemli katkılar sundu ve coğrafi işaret algısının ve bilinirliğinin artmasını sağladı.” diye konuştu.?

 

            YÖREX Fuarı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan: ‘’Bu yıl Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası ile ortaklaşa stant açarak başta coğrafi işaretli ürünümüz Karacabey Soğanı’nı, dünyanın en iyi aromasına sahip Karacabey domateslerinden yapılan salçamızı, Kurşunlu Mahalle’mizdeki dünyanın en büyük ıhlamur ormanlarından hasat edilen ıhlamurları ve 3 asırdır yöremize özgü tat olan Mihaliç Peyniri’ni tanıttık. TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun her fırsatta vurguladığı gibi yöresel ürünlerimizi önce ulusal, ardından da uluslararası alanda tanıtıp markalaştırmak ve ticari hacmini genişletmek amacındayız. Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, standımızı ziyaret ederek ürünlerimizi inceledi ve Odamıza ve Borsamıza katılımı için teşekkür etti. Kendilerine ‘Coğrafi İşaretli Karacabey Soğanı’nı takdim ettik. Üyelerimizin yeni bağlantılar kurup ticari ağlarını büyütmesini hedeflemekteyiz. Oda/Borsa olarak böyle fuarlarda yer almalıyız. Hem Karacabey’imizin hem de ürünlerimizin tanıtımını yaptık.” dedi.

            YÖREX Fuarı’nda Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası ile Karacabey Ticaret Borsası’nın ortaklaşa açtığı ürün standının büyük ilgi gördüğüne dikkat çeken Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Üstündağ: “YÖREX Fuarı’na, bir çok Oda/Borsa stant açarak yöresel ürünlerini ülke çapında tanıtım imkânı buluyor. Biz de bu yıl Karacabey Ticaret Borsası ile ortaklaşa stant açarak Karacabey’imizin değerlerini tanıttık. Ekonomimizin katma değerli ürünlere ihtiyacı vardır. İlçemizin verimli topraklarında yetişen ürünlerimizi önce ülkemizde daha sonra da yurt dışında tanıtıp ticari bağlantılar yapmamız gerekiyor. Bizler iş dünyasının temsilcileri olarak bu konuda öncülük etmemiz gerektiğinin bilinciyle çalışıyoruz. Fuar boyunca Karacabey’imizin eşsiz lezzetlerini hem tanıttık hem de tadıma sunduk. Oda ve Borsaların stantlarını ziyaret ettik. Oda ve Borsa Başkanları ile halkımız da standımızı ziyaret ederek bizleri mutlu etti.’’ diyerek sözlerini noktaladı. (06.11.2023)