Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

48. Hizmet yılımızda 5174 sayılı kanun çerçevesinde hizmet vererek üyelerimizin sektörde gelişmesini sağlayarak ve uygun ortamlar hazırlamak amacı ile borsamız çok yönlü tüzel kişiliğine uygun faaliyetlerle gündeme gelmeye devam etmektedir, göreve geldiğimiz günden bu güne her birine eşit uzaklıkta olduğumuz siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ile okullarımızda ve üniversitelerimizde düzenlediğimiz kariyer günlerinde gençlerle gerek üyelerimize yaptığımız ziyaretlerle gerekse düzenlediğimiz panel konferans ve toplantılarla üyelerimizle aramızdaki bağı hiç koparmadık davet edildiğimiz bütün ulusal platformlarda bölgemizin sesini duyurmakla kalmadık önemli görevlere gelerek ilçemizi ve borsamızı temsil etme mutluluğunu yaşadık ve yaşattık .
Çeşitli zamanlarda borsamızı ziyarete gelen bakan, milletvekili, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütü temsilcierinin yetkilileri ile üyelerimiz ve bölgemiz için projelerimizden bahsedip desteklerini almış bulunmaktayız.
Karacabey' in önemli bir tarım ürüne olan mısırı konu alırsak; mısır Türkiye' de bitkisel kökenli proteinlerin yeterli ve ekonomik üretimleri için önem taşımaktadır. Özellikle ülkemizde gerek insan beslenmesinde gerek hayvan yemi olarak kullanılmasında gerekse elde edilen nişasta glikoz ve mısır yağı özü olarak da sanayinin değişik kollarında da hammadde olarak kullanılmasından dolayı pek çok ülkenin tarımsal ürün deseninde kolayca yerini bulabilmektedir. Bölgemiz açısından değerlendirmek gerekirse tarım bitkisinin yetiştirildiği bu verimli topraklarda yaşamımızın avantajını kullanabiliyor olduğumuzu gözlemekteyim. Çiftçi arkadaşlarımız ticari karlarını göz önünde bulundurarak her yıl ürün değişikliğine gidebiliyor, ikame mallar ile kazanç istikrarını sağlamaya özen gösteriyor. İlçemizin yıllardır süre gelen soğan ve domatesin düşük fiyat, üretim alanlarının daralması ve rekolte kayıpları yüzünden umudumuzu kaybettiğimizden bölgemizin her geçen gün beyaz et üreticilerinin ve kanatlı sektörünün artan talebini karşılamak üzere Karacabey ovasında 2000 li yıllarda 50.000 ton olan mısır üretiminin 2015 yılında 200.000 tona ulaşmasına neden olmuştur. Tabii ki; bu oranlarda birim alanından alınan verililiğin yüksek olması da önemli bir detay mısır tarımında verimliliğin arttırılması kaliteli mısır tohumunun kullanılmasının yaygınlaştırılması ile birlikte çeşitli araştırmalara dayalı ekonomik uygulamaların yerinde ve zamanında yapılması ile mümkün olacaktır.
Çiftçilerimize milenyumlu yıllarda artık dünya piyasaları ile entegre haline geldiğimizi hatırlatırım. Çünkü bizler çiftçimizi desteklediğimizde ülkemizin kalkınacağını, sanayicilerimizi desteklediğimizde sadece kendi sofrasında değil herkesin sofrasına ekmek götürenlere destek olduğumuzun farkındayız.
İşte bunları başardığımızda Karacabey’in, yarınının bugünden daha zengin daha gelişmiş olacağına inanan benimle birlikte bu hedeflerin etrafına kenetlenen Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerine, Çalışma Arkadaşlarıma ve tüm emeği geçenlere şahsım ve borsam adına teşekkürü bir borç bilir, refah dolu yarınlar dilerim.

Murad BERTAN
Yönetim Kurulu Başkanı